Nasze przedszkolaki po raz kolejny odwiedziły Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie. Tym razem na Baby Scenie zaprezentowano spektakl pt. „Bajka – Zjajka”. Jak zwykle sztuka okazała się niesamowitą zabawą dla dzieci. Poniżej opis spektaklu:

„BAJKA-ZJAJKA”

Bohaterami spektaklu są Puc i Ciut, którzy, znajdując podczas zabawy jajko, postanawiają się nim zaopiekować. Wkrótce z jajka wykluwa się gąsienica Zjajka, której głównym zajęciem jest pożeranie wszystkiego wokół. Przyjaciele podsuwają jej coraz to różniejsze smakołyki, chcą zainteresować Zjajkę różnymi zabawami. Ta jednak, obojętna na wszystko, je, je i je… aż w końcu… głęboko zasypia. Budzi się jako piękny motyl. Zachwyceni Ciut i Puc pragną, by został razem z nimi, ten jednak odlatuje.

W spektaklu pojawiają się gry słowne oparte na wieloznaczności słów, bazujące na wykorzystywaniu ich walorów dźwiękowych. Bajka, oprócz zabawy, zawiera także wartości poznawcze: jest opowieścią o poznawaniu świata, dorastaniu i narodzinach przyjaźni. Kameralny charakter spektaklu, możliwość doświadczenia różnorodnych wrażeń oraz wymiar edukacyjny sprawi, że jest on idealną propozycją dla każdego maluszka, poznającego otaczający go świat! Tym bardziej, że zabawa nie kończy się wraz z opuszczeniem kurtyny – po spektaklu dzieci mają okazję zrobić sobie zdjęcie z pluszowymi rekwizytami oraz sympatycznymi bohaterami przedstawienia – Pucem i Ciutem.

Autorem sztuki i jednocześnie reżyserem spektaklu jest Maciej Dużyński, aktor, reżyser, założyciel Teatru Domowego w Poznaniu. „Bajka-Zjajka” została wyróżniona w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2012
i opublikowana w 32. zeszycie „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”.

Spektakl został nagrodzony ZŁOTĄ MASKĄ za rok 2012 w kategorii: spektakl młodych widzów.

Tekst i reżyseria: Maciej Dużyński
Scenografia: Anna Chadaj
Muzyka: Marek Żurawski

Obsada: Katarzyna Bała, Karina Abrahamczyk-Zator