Dogoterapia

znana ostatnio również pod takimi nazwami jak canisterapia oraz kynoterapia, jest formą wspomagającą rehabilitację, psychoterapię oraz edukację. Jak wszystkie nazwy wskazują, bez względu na ich etymologię, filarem tego rodzaju terapii kontaktowej jest pies. Wyselekcjonowany, sprawdzony i odpowiednio wyszkolony czworonóg razem ze swoim przewodnikiem stanowią zespół terapeutyczny.
Dogoterapia ma na celu wspomaganie nauki czytania, mówienia, wspomaga rozwój psychologiczny i fizyczny a także pomaga w socjalizacji ze światem zewnętrznym . Dogoterapia najczęściej jest stosowana u dzieci zdrowych oraz upośledzonych fizycznie i umysłowo.

Realizowanie zajęć z udziałem psów ma ułatwić dziecku m.in.:
– Przełamywanie bariery lęku przed kontaktem z psem,
– Nawiązanie bliskiego kontaktu ze zwierzęciem,
– Nabranie zaufania do psów uczestniczących w zajęciach,
– Aktywny udział w ćwiczeniach i zabawach z udziałem psów,
– Rozpoznawanie i nazywanie części ciała psa, nazywanie czynności, wyposażenia oraz jego cech,
– Zdobycie umiejętności wyciszenia się w czasie bezpośredniego kontaktu z psem,
– Osiąganie samodzielności w trakcie wykonywania zadań.